czwartek, 1 października 2009

"Connections"

Październikowa edycja detroitZDRoJ będzie wydarzeniem specjalnym o ogromnej sile przesłania i wybitnym artystycznym poziomie! We współpracy z festiwalem Unsound oraz legendarną berlińską wytwórnią ~scape zaprezentujemy wydarzenie opatrzone szyldem „Connections“. To specjalne międzynarodowe przedsięwzięcie, które swój początek miało w 2007 r. w czasie niezapomnianej edycji Unsound w Mińsku.
„Unsound Minsk“ odbywający się w Mińsku w maju 2007 r. przeszedł do legendy – stał się inspiracją zarówno dla uczestniczących w nim muzyków z Zachodu, jak i miejscowych artystów i przede wszystkim publiczności. Stefan Betke – znany pod szyldem Pole – był jedną z gwiazd tego wydarzenia. Wspólnie z organizatorami Unsound i Tone Foundation oraz we współpracy z należacą do Betke wytwórnią ~scape rozpoczął współpracę z mińskim teamem IN-Touch. Pomysł był prosty – pomoc, podzielenie się doświadczeniem i wspólna praca z białoruskimi producentami muzyki elektronicznej. Dwa lata pracy doprowadziły do powstania wyjątkowego wydawnictwa – płyty „Connections“, na której znalazły się wspólne nagrania artystów elektronicznych z całego świata z miejscowymi artystami białoruskimi. Wszystkie zostały nagrane w Mińsku, a poddane masteringowej obróbce w legendarnym berlińskim scape studios.

Oficjalnie płyta ukaże się podczas 2 imprez odbywających się w Poznaniu i Warszawie, dzięki współpracy detroitZDRoJ z Festivalem Unsound, Scape Recordings oraz poznańskim Automatik. W czasie obu wydarzeń będzie można otrzymać darmową kopię płyty! Gwiazdami obu wydarzeń będą sam pomysłodawca projektu Stefan Betke aka Pole oraz znakomita berlińska DJka Barbara Preisinger. Jako przedstawiciel sceny z Mińska zagra niezwykle utalentowany Pavel Ambiont, a nowojorską scenę klubową reprezentował będzie prawdziwy jej motor napędowy Bryan Kasenic aka DJ Spinoza. Całość uświetni obecność przedstawicieli detroitZDRoJ – duetu MILF, czyli bshosy i Piromana oraz Dr Dipa, oprawą video zajmie się ...

Po raz trzeci płyta zostanie zaprezentowana w Krakowie podczas tegorocznej edycji festiwalu Unsound – w czasie imprezy pod szyldem No Visa Required z udziałem światowej premiery projektu The National Fanfare of Kadebostany. Pavel Ambiont wystąpi z kolei w czasie imprezy Bass Mutations.

Projekt „Connections“ powstał przy wsparciu European Cultural Foundation (ECF), Pro Helvetia, Goethe Institute Minsk, Polish Institute Minsk oraz Swedish Institute, a partnerami projektu są scape records (Berlin), Club Transmediale (Berlin) and In-TOUCH (Minsk).

detroitZDRoJ - connecting people .

POLE

Stefan Betke kryjący się pod pseudonimem POLE jest jedną z najważniejszych postaci niemieckiej sceny elektronicznej ostatnich lat. Ten producent, eksperymentator, muzyk i wydawca w jednej osobie pochodzi z Duesseldorfu, choć tak naprawdę zadomowił się w stolicy poszukującej sceny lat dziewięćdziesiątych - Berlinie. Właśnie tutaj Betke zaangażował się w jeden z najważnieszych poszukujących projektów minionej dekady, nawiązując współpracę z grupą artystów skupionych wokół wytwórni Chain Reaction, pod szyldem której ujrzały światło dzienne prawdziwe arcydzieła współczesnej ambitnej elektroniki. Betke był współautorem płyt takich wykonawców jak Monolake czy Porter Ricks. Właśnie podczas prac producenckich muzyk natknął się na popsuty filtr Waldorf 4-Pole, który w wyniku uszkodzeń wydawał na świat intrygujące, nieprzewidywalne dźwięki. Zafascynowany odkryciem Betke postanowił wykorzystać filtr do własnych muzycznych eksperymentów. W ten sposób zrodził się projekt POLE, będący dziś bazą dla tak mocno eksploatowanej ostatnio muzyki „click”.

Pierwszą płytę jako POLE Stefan Betke wydał w roku 1998. Jej zawartość to minimalistyczna, mocno zaszumiona elektronika, ozdobiona trzaskami i przypadkowymi kliknięciami. Głębokie, inspirowane dubem linie basu i brzmienie "kreatywnie uszkodzonego" filtra nadały płycie wyjątkowości, dzięki której Betke niemal z dnia na dzień stał się jednym z najbardziej charakterystycznych twórców nowej elektroniki. Kolejne wydawnictwa klimatem nawiązywały do "jedynki", zawierając raz mniej, innym razem więcej odniesień zarówno do klasycznego dubu i reggae z jednej strony jak i do techno i hip-hopu z drugiej. . Wyjątkowe brzmienie – ciepłe, elastyczne i jak najbardziej groovy, przewijało się przez trzy pierwsze albumy Stefana.Z czasem jednak jego produkcje ewoluowały pozostawiając rozpoznawalny styl gdzieś w tyle. Do pracy nad kolejnym albumem Stefan zaprosił wokalistę – Fat Johna z Ohio. Wspólpracował również w zespole z instrumentalistami – perkusistą Hanno Leichman‘em aka Static oraz basistą Zeitblom’em. Ostatni album zatutowany Steingarten jest już zupełną ucieczką ze ślepej uliczki pod szyldem ‚beat and click‘.

W 1999 roku Betke założył wytwórnię ~scape skupiającą takich wykonawców jak Jan Jelinek, Kit Clayton, Deadbeat czy Burnt Friedman. Pod szyldem ~scape cyklicznie ukazuje się kompilacja "Staedtizism", której kolejne części były i są interesującym przeglądem tego, co we współczesnej elektronice intrygujące i odkrywcze. Obecnie działalność artysty nie sprowadza się wyłącznie do prac nad autorskimi produkcjami – Betke jest wciąż aktywnym producentem, remixerem (jest autorem kilkunastu remixów m.in. dla Depeche Mode, Egoexpress, Laub, Fauna Flash), grywa również jako DJ o czym mogliśmy się przekonać podczas jego występu w Krakowie na festiwalu Unsound w 2005 r.


BARBARA PREISINGER

Jest Djką od prawie 15 lat, a od 1999 roku współautorką i współwłaścicielką wytwórni ~scape – jednej z największych instytucji muzyki elektronicznej na świecie (m.in. Kit Clayton, Jan Jelinek, Deadbeat czy Portable). Jej styl Djski ewoluował przez wiele lat – od muzyki bardziej eksperymentalenj, poprzez Hip Hop i Dub aż po House i Techno. Dzięki świetnemu muzycznemu smakowi i wielkim doświadczeniu jest dziś postacią niezwykle cenioną w tak kultowych klubach jak berlińskie WMF czy Watergate, frankfurcki Robert Johnson, paryski Batofar czy też wielkich festiwalach jak Sonar, Benicassim czy DEMF!


DJ SPINOZA

DJ Spinoza - Bryan Kasenic to istny motor napędowy nowojorskiej sceny elektronicznej. Jego rola w dzieleniu się muzycznymi odkryciami i tym co godne uwagi nie ogranicza się jedynie do kręcenia plackami w ciemnych zakamarkach wypchanych po brzegi klubow w rozmiarze mini. To zarówno dj, promotor, autor wplywowego newslettera imprezowego, osoba odpowiedzialna za comiesieczna dawke najswiezszych elektronicznych smaczkow pod szyldem The Bunker czy House-n-Home prezentowanych w jego rodzinnym mieście.


PAVEL AMBIONT

niedługo może stać się najbardziej rozpoznawalnym muzykiem młodego, białoruskiego pokolenia.

Czteroletnia zabawia z graniem z vinyli naturalnym biegiem rzeczy przerodzila sie w fascynacje kreacja wlasnych dzwiekow. Urodzony w Białoruskiej Orszy Pavel, wyrósł jak spod ziemi po zaproszeniu do współpracy z uznawanym przez niektórych za dubstepowego guru – Pinchem, podczas projektu Connections. Współpraca ta już za chwile zaowocuje wydawnictwem na Pinch’owskiej oficynie – Tectonic. Jego plan zajęć musi być dosyć napięty patrząc po ilości projektów muzycznych, którymi się aktualnie zajmuje. Ambientowo-noisowy Calciumfresser, ciezszy, techniczny - nieviadomy artyst czy tech-dub z zywymi instrumentami - nerdy dubz. O jego talencie może swiadczyc mnogość projektow, takze tych zupelnie nie związanych z muzyką jak PsyPhoto, Psy Remixed czy PsyVideo, w ktorych rownie sprawnie sie realizuje. Jeżeli akurat nie robi urywającej głowy muzyki zajmuje się zapewne fotografią albo grafiką.

detroitzdroj,unsound,~scape

start 22 entry 15/20

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz